Emre KINAY

İYİ PARTİ İstanbul Kadıköy Belediye Başkan Adayı

ÖZENİLECEK BİR KADIKÖY!

Emre KINAY
İYİP Bayrak
BİYOGRAFİ

1970 yılında İstanbul'da doğdu. Lise eğitimini tamamladıktan sonra 1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'ne kayıt yaptırdı. 1992 yılı itibariyle, Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda Profesyonel olarak oyunculuk kariyerine başladı.

1995 yılında konservatuvardan mezun olan Kınay Bakırköy Belediye Tiyatroları'ndan ayrıldıktan sonra 2005 yılında Genel Sanat Yönetmenliğini yaptığı Duru Tiyatro’yu kurdu. Halen oyuncu, yönetmen ve eğitmen olarak Duru Tiyatro’da görevine devam etmektedir.


ÖDÜLLERİ


•Çırağan Lions ''En İyi Erkek Oyuncu'' Sondan Sonra 2010
•Afife Tiyatro Ödülleri : ""Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu"" - Kara Sohbet-2006
•23. İstanbul Film Festivali ""En İyi Erkek Oyuncu"" İnşaat filmi.-2004


ROL ALDIĞI BAZI OYUNLAR

•İki Bekar : Sam Bobrick - 2016
•Nihayet Bitti ''1000'' : Peter Turrini - 2015
•Nafile Dünya: Oktay Arayıcı - 2013
•Sondan Sonra : Dennis Kelly - Duru Tiyatro - 2010
•Aşk Her Yerde : Simon Williams - Duru Tiyatro - 2008
•Bir Mutfak Masalı : Kerstin Specht - Bakırköy Belediye Tiyatroları - 2007
•Kara Sohbet : Amélie Nothomb - Duru Tiyatro - 2006
•Sınır : Muzaffer İzgi - Bakırköy Belediye Tiyatroları - 2005
•Lütfen Kızımla Evlenir misiniz : Muzaffer İzgi - Bakırköy Belediye Tiyatroları - 2005
•İkinci Caddeninin Mahkumu : Neil Simon - Bakırköy Belediye Tiyatroları - 2002
•Rumuz Goncagül : Oktay Arayıcı - Bakırköy Belediye Tiyatroları - 1999
•Bir Cinayet Söylencesi : Melih Cevdet Anday - Bakırköy Belediye Tiyatroları - 1999
•Kuzguncuklu Fazilet : Yılmaz Karakoyunlu - Bakırköy Belediye Tiyatroları
•Bozuk Düzen : Dinçer Sümer - Bakırköy Belediye Tiyatroları - 1998
•Simyacı : Paaulo Coelho - Dostlar Tiyatrosu - 1997 •Barış : Aristopfanes : Bakırköy Belediye Tiyatroları - 1993
•Sofokles'in Antigone'si : Bertolt Brecht - Bakırköy Belediye Tiyatroları
•Fırtına : William Shakespeare - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1991

YÖNETTİĞİ BAZI OYUNLAR

İki Bekar : Sam Bobrick - Duru Tiyatro - 2016
Nihayet Bitti ''1000'' : Peter Turrini - Duru Tiyatro - 2015
Nafile Dünya : Oktay Arayıcı - Duru Tiyatro - 2012
Tatlı Çarşamba : Muriel Resnik - Duru Tiyatro - 2011
Sondan Sonra : Dennis Kelly - Duru Tiyatro - 2010
Aşk Her Yerde : Simon Williams - Duru Tiyatro - 2008
Bir Mutfak Masalı : Kerstin Specht - Bakırköy Belediye Tiyatroları - 2007
İkinci Caddenin Mahkumu : Neil Simon - Bakırköy Belediye Tiyatroları - 2002


FİLMOGRAFİSİ

Güneşin Kızları - 2015 (Dizi)
İnşaat 2 : Ömer Vargı – 2014 (Film)
Ulan İstanbul – 2015 (Dizi)
Güneşi Beklerken - 2013 (Dizi)
Ustura Kemal - 2012 (Dizi)
Dürüye'nin Güğümleri - 2010-2011 (Dizi)
Aile Reisi - 2009-2010 (Dizi)
Ah Kalbim - 2009 (Dizi)
Güneşi Gördüm : Mahsun Kırmızıgül - 2009 (Film)
Dün Gece Bir Rüya Gördüm : Ulaş Ak - 2006 (Film)
Kurtlar İmparatorluğu - 2005 (Film)
Okul : Taylan Biraderler - 2003 (Film)
İnşaat : Ömer Vargı - 2003 (Film) İki Aile - 2006/2008 (Dizi) Kamyon - 2006 (Film)
Seni Çok Özledim - 2005 (Dizi)
Sen misin Değil misin? - 2005 (Dizi) Ölümüne Sevdalar - 2005 (Dizi)
İstanbul Şahidimdir : Türkan Derya - 2004 (Dizi)
Baba : Taylan Biraderler - 2003 (Dizi)
Esir Şehrin İnsanları - 2003 (Dizi)
Berivan - 2002 (Dizi)
Baba - 2001 (Dizi)
Yeditepe İstanbul : Türkan Derya - 2000 (Dizi)
Yılan Hikayesi : Nihat Durak - 1999 (Dizi)
Yüzleşme : Nihat Durak - 1999 (Dizi)

 • Memleketİstanbul
 • MezuniyetÜniversite
 • OkuluMimar Sinan Üniversitesi - Tiyatro
 • MesleğiYönetmen - Oyuncu - Eğitmen
RÖPORTAJ
 • 1- Hoș geldiniz. Bize biraz kendinizden bahsetmenizi istesek… Mesela kendinizi 3 kelime ile nasıl anlatırsınız? -Azimli, Omurgalı, İlkeli
 • 2- Biz sizi hep tiyatro sahnelerinden ve ekranlardan biliyoruz. Bize tanımadığımız Emre Kınay'la ilgili küçük ipuçları verir misiniz? Mesela siyasete girmeye nasıl karar verdiniz?-Ben her zaman toplumsal ve siyasi bilinci olan bir sanatçı olmaya gayret ettim. Bu bakımdan aslında hep siyasetin içindeydim. Etrafımda sorunlu gördüğüm her konuda mutlaka bir girişimim, çabam olmuştur. Ben kendimden bahsetmeyi pek sevmediğim için çoğu kişi bilmez ama benim 17 yıllık belediyecilik geçmişim var. Bu bir başlangıç değil, daha çok bir devam aslında benim için. Haksızlığa karşı, adaletsizliğe karşı her zaman mücadele verdim. Mesela 3 Temmuz sürecinde adalete ilk mum yakanlardanım. Gezi’de en ön sırada yer aldım. Bunlar hep gönüllülük temelinde davranışlardı. Bugüne kadar hep gönüllüydüm artık görevli olmak için siyasete girme kararı aldım.
  Bugün Türkiye’de herkes birbiriyle kavga ediyor. Herkes gergin. Mutlu olmayı unuttuk. Pazardan kilosu 8 liraya domates alıyoruz. Bu ülkeye yazık oluyor. Ben buna bir dur demek için siyasete girdim. Siyasette işlerin farklı olabileceğini göstermek için siyasete girdim.
  Kadıköy özelinde ise siyasete yaşadığım kenti daha güzel yapmak için girdim. Çağdaş, demokratik ve laik Kadıköy’ün Türkiye’ye örnek olması lazım. Türkiye’nin her yerinden vatandaşlar Kadıköy’ü örnek olarak göstermeli. Kadıköy’den neden bir Eskişehir modeli çıkmasın?
 • 3- Sizin Kadıköy'de yapmaktan en çok hoșlandığınız șeyleri sorsak? Bir Kadıköylü olarak Hayalinizdeki Kadıköy’ü bizimle paylașır mısınız? -Kadıköy’ün sokaklarında yürümek ve bisiklete binmek, Mahallemi ve mahallemin kültürünü çok seviyorum. Hayalimdeki Kadıköy çok sesli, çoğulcu, katılımcı ve halk odaklı bir Kadıköy. Kadıköy’ü hayal ettiğim noktaya taşımak için kent konseyinin kent yaşamına katkısı, muhtarlar ile el ele çalışma, liyakat usulü belirlenen ehil kişilerle çalışma ve siyasi çıkarları değil iyi yaşatmayı hedefleyen bir belediyecilik çok önemli. Bu belediyeciliğin sonucunda Kadıköy’ün daha güvenli daha huzurlu ve daha mutlu olacağına inancım sonsuz. Kadınların, çocukların, yaşlıların, engelli vatandaşların, ve tüm canlıların kendini güvende hissettiği, daha yeşil, daha özgür ve daha demokratik bir Kadıköy hayalim için hep beraber çalışacağız.
 • 4- Kadıköy Belediye Bașkanı seçilirseniz ilk icraatiniz ne olacak? Sizi en çok heyecanlandıran projenizi anlatabilir misiniz?-Benim ilk yapmak istediğim proje Kadıköy Belediyesi ve belediyenin üzerinde bulunduğu alan üzerine olacak. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, yani seçimi kazandıktan 23 gün sonra, Belediye binamızın tüm dış cephe duvarları yıkılmış olacak ve belediyeyi çevreleyen alan hem tüm Kadıköylülerin kullanacağı bir yeşil alan hem de acil durum toplanma bölgesine çevrilecek. Vaat ettiğim şeffaf, ulaşılabilir ve yeşil belediyeciliğin de ilk adımını atmış olacağız.
 • 5- Bir seçim sloganınız veya mesajınız var mı?Kampanya sloganımız “Özenilecek bir Kadıköy” ve vermek istediğimiz ana mesaj ise Mutlu, Huzurlu ve Güvenli bir Kadıköy. Kadıköy aslında İstanbul’un ve Türkiye’nin geneline kıyasla çok daha özgür ve yaşanılabilir bir kent. Fakat bu özelliği eksiklerinin ve problemlerinin olmadığı anlamına asla gelmez. Kadıköy’ün ciddi bir güvenlik problemi var; özellikle kadın ve çocuklarımızın hayat tarzı veya dış görünümü fark etmeksizin kendilerini attıkları her adımda güvende hissedebileceği bir kent yaşamı eksik. Bu yaşam eksik olduğu için insanların huzuru yerinde değil. Huzursuzluğa yeşil alan eksikliği, Kadıköy’den değil Ankara’dan yöneten belediyecilik anlayışı, trafik ve ulaşım yetersizliklerini eklediğimizde Kadıköylülerin mutlu olmadığını gözlemliyorum. 31 Mart gecesinden sonra bu eksiklerin giderilmesi için bütün gücümle çalışacağım.
 • 6- Seçilmeniz durumunda sanat hayatınıza ara vermeyi düșünüyor musunuz? Yoksa eskisi gibi tiyatro oyunlarında, dizilerde yer alacak mısınız? Sahibi olduğunuz Duru Tiyatro’da neler olacak mesela?-Tabi ki de Belediye Başkanı seçildiğim gün itibariyle oyunculuk kariyerime ara veriyor olacağım. Belediye başkanlığım boyunca sadece sosyal sorumluluk projeleri kapsamında sahnede yer alacağım. Duru Tiyatro’da benden bağımsız bir sistem işliyor ve o işlemeye devam edecek. Dolayısıyla Duru Tiyatro faaliyetlerine devam edecek.
 • 7- En sevdiğiniz kitabı, filmi, diziyi ve tiyatro oyununu sorsak?-En sevdiğim kitap “Simyacı”, en sevdiğim film “Life is Beautiful (Hayat Güzeldir), en sevdiğim dizi “Yeditepe İstanbul”, en sevdiğim tiyatro oyunu ise “Les Misarables (Sefiller).
 • 8- Sosyal medyada doğal oyunculuğun en bașarılı örneği olarak tanımlanıyorsunuz. Yıldızınızın parladığı Yılan Hikayesi’ndeki Erkan karakterinden bu yana sizi hayranlıkla takip eden bir kitleniz var. Sizin hiç unutamadığınız, keșke bir daha oynasam dediğiniz bir rol var mı?-Yeditepe İstanbul dizisinde oynadığım Yusuf karakteri. Yusuf nasıl kendi mahallesinin romanını yazıyorsa ben de Kadıköy’ün romanını yazmak istiyorum.
 • 9- Kadıköy genç nüfusun oldukça yoğun olduğu bir bölge. Kadıköy’de oy kullanacak gençler bu seçimde neden size oy vermeli? Gençler için hazırladığınız projeleriniz var mıdır?Benim yeni nesilden beklentilerim çok yüksek. Bizim jenerasyonumuzdan farklı olarak bilgiye erişimleri çok daha kolay dolayısıyla da çok daha sorgulayıcılar. Gençler özgürlüğüne düşkün, doğa ve hayvanlara karşı duyarlı ve özellikle kültür ve sanat imkanlarının yetersizliğinden şikayetçi; dolayısı ile bu sorunlara çözüm üretebilecek bir belediye başkanı istiyor. Benim en büyük arzum, belediye başkanı seçildikten sonra gençlerin benim yaptıklarımı veya yapamadıklarımı sorgulaması, yapıcı bir şekilde beni eleştirmesi ve bu eleştirilerin sonucunda herkesin imreneceği bir Kadıköy oluşması. Kiralık 10.000 bisiklet, Kadıköy Su Sporları Merkezi, Kadıköy "E-Spor" Takımı, Gençler için Belediye Spor Tesisleri ve Alanları, Semt Takımlarını Yaşatma ve Güçlendirme için Maksimum Belediye Desteği ( Tesis, forma, ulaşım, reklam alabilmeleri için koordinasyon ), Ücretsiz Üniversite Tercih ve Oryantasyon Merkezi ve Staj Garantili Belediye Meslek Edindirme Kursları gibi bir çok gençlere yönelik projelerimiz bulunmakta.
 • 10- Bir sanatçı olarak Kadıköy’e neler katmayı planlıyorsunuz? Kültür-sanat alanındaki projeleriniz neler?-Ben gerçek sanatın insanları sorgulamaya yönlendirdiğine ve dolayısıyla tabiatı gereği muhalif olduğuna inananlardanım. Kadıköy’de bulunan tiyatromda her zaman eşitliğe ve çok sesliliğe önem verdim ve Belediye Başkanı olduğumda aynı ilkeleri tüm Kadıköy halkına uygulayacağım. Ayrıca, sanatçı kişiliğimden kaynaklanan bir kamuoyu yaratma gücüne de sahibim. Elimde bulunan bu imtiyazı Kadıköy’lülere en iyi imkanları sağlamak için kullanacağıma emin olabilirsiniz. Kültür-sanat alanındaki en büyük projem ise Atatürk Kültür Merkezi’ne Kadıköy’de tekrar hayat vermek olacak. AKM gibi Cumhuriyet döneminin en sembolik kültür merkezlerinden birini Kadıköy’e kazandırmak kültür-sanat etkinliklerini arttırmakla kalmayıp ayrıca Kadıköy’ü İstanbul sanat hayatının tam kalbine oturtacak. Ayrıca Kitap Bankaları, Belediye Sanat Kursları, Kadıköy’ü Film Platosu Yapmak, Açık Hava Sinemaları, Kadıköy'ün Tarihi ve Kültürel Bina ve Anıtların Renovasyonu ,Kadıköy Bienali ve Sokak Sanatçılarının Sanatlarını Paylaşabileceği Platformlar gibi birbirinden değerli projelerimiz de bulunmakta.
 • 11- Kadıköy’de, özellikle hafta sonları İstanbul’un diğer ilçelerinden ve bașka șehirlerden gelen ziyaretçiler sayesinde bir hayli kalabalıklașıyor. Bu kalabalık trafikte de etkisini gösteriyor. Trafik sorununu çözmek için bir projeniz var mı?-Sizin de bahsettiğiniz gibi ilçe dışı ziyaretçiler, kentsel dönüşüm nedeni ile bozulmuş sokaklar ve Fenerbahçe maçları gibi bir sürü farklı nedenler ile Kadıköy’de ciddi bir trafik problemi var ve Kadıköylü halk bu durumdan oldukça şikayetçi. Projelerimize gelecek olursak, Elektrikli Fayton, Kurbağalı Dere Kanal Ulaşımı, Minyatür Deniz Otobüsleri (Tüm Kadıköy kıyı şeridinde ring hizmet verecek şekilde), Yeraltı Otoparkları (Tüm otoparkları yer altına indirmek), Doğa Dostu ve İşlevsel Deniz Dolmuşları ve Üniversite ve Kadıköy Merkez Arasında Ücretsiz Servis Hizmeti gibi hizmetler ile Kadıköy’ün trafik sorununu giderebileceğimize inanıyorum.
 • 12- Şeffaf Belediyecilik bildirisini imzalayan ilk ilçe belediye adayısınız. Şeffaflık Bildirisi nedir, biraz bahseder misiniz? -Biliyorsunuz uluslararası şeffaflık örgütü tarafından yerel yönetimleri belirli yönetim standartlarına tabi tutmak amacıyla hazırlanmış bir bildiri var. Başkan adaylarının şeffaflık, hesap verebilirlik, dürüstlük ve katılımcılık demokrasinin yapı taşları arasındadır. Bu ilkelerin yerel siyasete egemen olması, toplumun geniş kesimleri tarafından benimsenmesini sağlayacaktır. Temiz siyaset, seçmenlerin öncelikli beklentileri, talepleri arasındadır. Bu talep sadece Şeffaflık Taahhütnamesi’ni imzalayarak değil, taahhütnamenin maddelerini ve Kadıköy halkının bu husustaki diğer isteklerini yerine getirerek karşılanabilir. Bu vesileyle, şeffaf yönetim anlayışımızın bir ilkesi olan dijital demokrasiyi de uygulayacağımızı ileteyim. Kararlarımızı Kadıköylülerle beraber alacağız. Artık teknoloji kamuoyu yoklamalarını çok kolay hale getirdi. Hem akıllı telefonlar hem de muhtarlıklara kuracağımız sistemler aracılığıyla Kadıköylülerle sürekli iletişim haline olacağız. Beraber karar vereceğiz, uygulayacağız, halk memnunsa devam edeceğiz değilse değiştireceğiz.
 • 13- Aynı zamanda bir Fenerbahçe taraftarı olduğunuzu biliyoruz. Özellikle Kadıköy’de yașayan Fenerbahçelilere bir mesajınız var mı?-Ben çocukluğumdan beri Fenerbahçeliyim, fırsat buldukça hem futbol hem de basket maçlarına giden ve asla tuttuğu takımı saklamamış bir taraftarım. Kadıköy’de, Kadıköy ruhuyla ve Kadıköylülerle birlikte, hep yan yana ve omuz omuza olmaktır benim için Fenerbahçelilik. Kadıköy’de yaşayan Fenerbahçelilere mesajım ise onlardan biri olan, onların içinden gelen adayı tercih etmeleri olacaktır. Fakat benim Fenerbahçe taraftarı olmam asla ve asla belediye başkanlığım sırasında verdiğim kararları etkilemeyecek, Fenerbahçeli seçmene ne kadar yakınsam Galatasaraylı, Beşiktaşlı, Trabzonsporlu ve diğer tüm takımları destekleyen Kadıköylülere de bir o kadar yakın olacağıma hiç şüpheniz olmasın. Ailemde her takımı destekleyen taraftarı var ve birlikte huzurla maç izleyebiliyoruz.
 • 14- Kadıköy halkı, can dostlarımız olan sokak hayvanları için oldukça duyarlı. Sizin de bu bağı kuvvetlendirecek ve onlara daha çok yașam alanı sunacak projeleriniz var mı?-Olmaz olur mu? Hayvan Ambulansı ile Sahipli ve Sahipsiz Dostlara Mobil Müdahale, İlçe Dışındaki Hayvan Barınakları İçin Rehabilitasyon Desteği, Sahipsiz Dostlarımıza Mobil Barınma Evleri, Eziyet Gören Hayvanlar için Hayvan Zabıtası, Belediye/Özel Sektör İşbirliği ile Sahipsiz Dostlara Mama Temini ve Kadıköy Kuş Köşkleri gibi bir çok projeyi Kadıköy ve genel olarak İstanbul’daki tüm hayvan dostlarımızın hizmetine açacağız.
 • 15- Bir belediye bașkan adayı olarak gününüz oldukça yoğun geçiyordur. Seçim çalışmaları boyunca yașadığınız veya tanık olduğunuz ilginç bir anıyı bizimle paylașır mısınız?-Büyük Kulüp’te katıldığım tıp balosunda yan masamda oturan bir hanımefendi yanıma yaklaşarak bana “siz ne kadar Emre Kınay’a benziyorsunuz” dedi, ben de “hanımefendi ben zaten Emre Kınay’ım, Kadıköy’den belediye başkan adayı oldum” diye yanıtlayınca oldukça şaşırdı ve ilginç olduğu kadar eğlenceli bir anı oluşmuş oldu.
HABERLER
İLETİŞİM

Görüş ve önerileriniz için bize ulaşın.