Hayrettin GÜNGÖR

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı

hayrettingungor.com
Hayrettin GÜNGÖR
AK Parti Bayrak
BİYOGRAFİ

1965 Kahramanmaraş Göksun doğumludur. Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden 1987 yılında mezun oldu ve kamu yönetimi dalında yüksek lisans yaptı. Mali Müşavirlik yaptı ve Türkiye Vakıflar Bankası’nda Mali Analist olarak çalıştı. 1990 yılında stajyer kontrolör olarak girdiği İçişleri Bakanlığı’nda Kontrolör, Başkontrolör ve Kontrolörler Başkanı olarak görev yaptı. Bir dönem Devlet Muhasebe Standartları Kurulu (2006-2009) üyeliği de yaptı. 2016-2017 yıllarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2008 yılından bu yana Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreterliği görevini yürütmektedir.

9 Ekim 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyeliğine atanmıştır. Kamu mali yönetim projesi ve yerel yönetimlerin yapılanması ile yeni büyükşehir belediyelerinin kurulmasını düzenleyen 6360 sayılı Kanun hazırlık çalışmalarında yer aldı ve Türkiye Belediyeler Birliği adına öneriler hazırladı. 64 ve 65. Hükümetler tarafından yürütülen belediyelerin sorunları ve öneriler çalışmasında aktif rol aldı ve Başbakan, bakanlar ve milletvekilleri düzeyinde sunumlar yaptı. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Uyum Komisyonu (Yerel Yönetimler) çalışmalarında görev aldı.

”İl Özel İdaresi Bütçe ve Muhasebe Sistemi”, “İl Özel İdaresi Mevzuatı”, “Belediye Bütçeleri Nasıl İzlenir?“, “Belediyenin Organları Meclis, Encümen ve Başkan”, “Belediye Teşkilatı ve Personel İstihdamı”, “Belediyelerde Borçlanma ve İktisadi Girişimler” ve “Belediyelerin Genel Bütçe Payları: Analiz-Sorunlar-Öneriler” isimli yedi kitabı ve çeşitli dergilerde yönetim ve yerel yönetimler üzerine yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Ayrıca kurum ve kuruluşların düzenlediği ulusal düzeyde çok sayıda eğitim seminerlerine, çağrılı konuşmacı olarak katıldı. Türkiye Belediyeler Birliği’nin üye olduğu veya proje yürüttüğü uluslararası yerel yönetim örgütleri ve ülkelerin yurt dışında yapılan çok sayıda çalışma ve toplantılarına katıldı. Anne tarafından Kahramanmaraş merkez ilçeden olan Hayrettin Güngör, ilkokulu Nahırönü Muallim Hayrullah İlkokulunda okudu. Evli ve eğitimci olan eşi Leyla hanımdan iki kız ve bir erkek çocuk babasıdır.

  • Medeni DurumuEvli, 2 Çocuklu
  • MemleketKahramanmaraş
  • MezuniyetYüksek Lisans
  • OkuluAnadolu Üniversitesi - İşletme
  • MesleğiMali Analist - Genel Müdürlük
HABERLER
İLETİŞİM

Sayfada yer alan bilgileri tamamlamak için lütfen ekibimizle iletişime geçin.