Mustafa DEMİR

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ Samsun Belediye Başkan Adayı

mustafademirbsb.com
Mustafa DEMİR
AK Parti Bayrak
BİYOGRAFİ

Bakırcı ustası bir babanın evladı olarak 18 ocak 1961 yılında dünyaya geldi.

1977 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümüne girdi. Öğrenciyken ter akıttığı baba mesleğini üniversiteye başlayınca 20 çalışanlı bir tesise dönüştürdü. Hem okudu hem de çalıştı

1983 yılında mimar olarak mezun oldu. 85 yılında 8. Kolordu İnşaat Emlak Müdürlüğü’nde Ulaştırma Asteğmen kontrol mühendisi olarak vatani hizmetini tamamladı.

1991 yılına kadar Emlak Bankası Samsun Şubesi’nde fen eksperliği görevini yürüttü. Sonra özel sektöre girerek ticaret hayatına başladı.

1993 yılında MÜSİAD Samsun’un kurucuları arasında yer aldı.

1994 yılında Mustafa Demir Atakum Belde Belediyesi Meclis Üyesi olarak siyasi hayatına başladı.

1995 yılında Refah Partisi İl Kongresi’nde İl Yönetim Kurulu Üyesi seçildi ve Halkla İlişkiler İl Başkan Yardımcılığı yaptı.

Türkiye’nin karanlık zamanlardan geçtiği 2001 yılında Ak Parti’nin Samsun Kurucu İl Başkanlığı için görevlendirildi.

2002 yılında Ak Parti Samsun milletvekili olarak seçildi. 2004 yılında TBMM Bayındırlık İmar Ulaştırma ve Turizm komisyon başkanlığına getirildi. Komisyon başkanlığı yaptığı dönemde Türkiye’nin imar ulaştırma turizim altyapısına hitap eden pek çok kanunun çıkarılmasına öncülük etti. 2007 genel seçimlerinde 1. sıradan Ak Parti Samsun milletvekilliğine yeniden seçildi. 2009 Mayıs ayında 60. Hükümet Bayındırlık ve İskân Bakanlığı görevine getirildi.

Türkiye’nin bayındırlık ve imar alanlarında kangren olmuş sorunlarına el attı. Planlama, kamu kurum ve kuruluşlarının yapım faaliyetleri, yapı denetimin etkin işleyişi, enerji verimliliği, coğrafi bilgi sistemleri gibi pek çok alanda Türkiye tarihine damga vuracak işlere imza attı. Tapu sicil kurumlarının tüm yurtta yenilenmesi, Türkiye’nin iki büyük eseri Çağlayan ve Kartal Adliyeleri’nin inşaatlarının tamamlanması süreçlerini yönetti. Danıştay binası başta olmak üzere pek çok kamu binasını halkın hizmetine sundu. Vekilliği ve bakanlığı döneminde ekip arkadaşları ile birlikte Samsun’a ve ilçelerine son teknolojiyle donatılmış hastaneler, Atakum ve İlkadım hükümet konaklarının kazandırılmasına vesile oldu.

Mustafa Demir’in bakanlık dönemindeki çalışmalarının en önemli parçalarından biri de Organize Sanayi Bölgeleri oldu. Gıda Organize Sanayi Bölgesi ve Havza Bekdiğin Organize Sanayi Bölgeleri’nde yine onun ve yol arkadaşlarının imzası vardı. Samsunlunun odun kömür derdinden kurtarılması yine onun liderliğinde gerçekleşti. Samsun ve ilçeleri doğalgazla daha temiz bir havaya sahip olarak daha çevre dostu bir kent haline geldi. Kentin kangrene dönüşmüş yol problemleri Mustafa Demir’in ve milletvekili arkadaşlarının gayretleriyle çözüme kavuştu. Salıpazarı - Çarşamba yolu, Ordu, Sinop, Ankara istikametlerinin duble yollara kavuşması, Havza, Kavak, Bafra ve Alaçam şehir geçişleri gibi pek çok yol düzenlemesi projeleri Samsun’a kazandırıldı.

Bir Samsun aşığı olarak Samsun’un problemli hiçbir yeri kalmasın, şehrin potansiyeli daha üst sıralara taşınsın diye var gücüyle çalıştı. Yine döneminde şehre kazandırılan hava alanı kargo tesisleri, Çarşamba fakülteler kampüsü, balıkçı barınakları ve kıyı yapılarıyla Samsun’un Türkiye’nin en iyi şehirleri arasına girmesine vesile oldu. Bafra, Çarşamba, Vezirköprü ovalarında sulama projelerinde onun döneminde büyük yol katedildi. Yeşilırmak’ın ıslahı, Ayvacık Eynel Köprüsü projeleri ve Samsun kıyı kenar sorunlarının çözülmesi ise önemli eserlerinden bazılarıdır.

Samsun, onun Milletvekilliği ve Bakanlığı dönemindeki gayretli çalışmalarıyla alt ve üst yapıda Türkiye’nin en düzenli şehirleri arasına girdi.

2019 yerel seçimleri için Ak Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterildi.

  • Medeni DurumuEvli, 5 Çocuklu
  • MezuniyetÜniversite
  • OkuluKaradeniz Teknik Üniversitesi - Mimarlık
  • Mesleğiİş Adamı - Mimar
MANİFESTO

Şehir Planları uzun vadeli ve hakkaniyete uygun şekilde hazırlanacak. Altyapı Ve Ulaşım sorunları tamamen çözülecek. Kentsel Dönüşüm çalışmaları Samsun’un özelliklerine ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına göre yürütülecek. Benzersiz Şehirler anlayışıyla Samsun’umuz kendi hikayesine uygun şekilde geliştirilecek. Akıllı Şehirler uygulamalarıyla teknolojinin tüm imkanları Samsunlular'ın emrine sunulacak. Çevreye Saygılı Şehirler ile belediye hizmetlerinde tabiattaki canlı veya cansız tüm varlıklarla uyum gözetilecek. Sosyal Belediyecilik çalışmalarına önem verilerek doğrudan insana dokunan hizmetler ve projeler yaygınlaştırılacak. Yatay Şehirleşme ile tabiatla bütünleşen, aile, mahalle ve komşuluk kültürünü ihya eden örnek yerleşim alanları kurulacak. Halkla Birlikte Yönetim ilkesiyle, şehirle ilgili tüm önemli kararlar orada yaşayanlarla birlikte alınacak. Tasarruf ve Şeffaflık hassasiyetiyle Samsun’un kaynakları hem doğru hem de açık şekilde kullanılacak. Değer Üreten Şehirler ile kültür ve ekonomi basta olmak üzere her alanda hayat kalitesini yükseltecek yaklaşımlar geliştirilecek.

HABERLER
İLETİŞİM

Görüş ve önerileriniz için bize ulaşın.