Vahap SEÇER

CUMHURİYET HALK PARTİSİ Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı

vahapsecer.com
Vahap SEÇER
CHP Bayrak
BİYOGRAFİ

Vahap Seçer; 5 Ekim 1963 tarihinde Mersin ili Tarsus ilçesinde doğdu.

İlköğrenimini Tarsus’ta Hürriyet İlköğretim Okulu'nda, orta öğrenimini Cengiz Topel Lisesi'nde yapan Seçer, liseyi Adana’da Motor Teknik Lisesi'nde yüksek öğrenimini ise Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde tamamladı.

Kahramanmaraş Pazarcıklı bir ailenin çocuğu olan Meral Seçer ile evli olan Vahap Seçer 1991 ve 1996 doğumlu iki erkek evlat sahibidir.

Çocukluğunda kunduracı çırağı olarak çalışma hayatına başlayanVahap Seçer, üniversite eğitimi sürecinde mesleğiyle ilgili alanlarda çalışıp eğitimini tamamlamıştır.

Seçer, henüz 24 yaşında iken Seçer Tarım ve Yağ Sanayi AŞ’yi 1987 yılında kurmuştur. Seçer, genç yaşlarında ilgi duyduğu siyasette Demokratik Sol Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi İl ve İlçe Örgütlerinde ilçe başkanlığı ve Yönetim Kurulu üyeliği de dahil, her kademede görev almıştır.

CHP’de Kurultay Delegeliği, Parti Meclisi Üyeliği de yapan Vahap Seçer; 2007 yılında gerçekleştirilen Genel Seçimi için partisinin Mersin’de yapmış olduğu Ön Seçim Yoklaması’nda 1. Sıradan çıkarak milletvekili adayı olarak girmiş ve 23. Dönem Mersin Milletvekili olmuştur. Seçer, daha sonra 2011 Genel Seçiminde de CHP Mersin Milletvekili olarak TBMM’de görev yapmıştır.

Meclis’te Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu ile Plan Bütçe Komisyonu üyeliği görevlerinde bulunan Seçer, siyasi sorumluluk bilinciyle 2017 yılında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili anayasa değişikliğine ilişkin referandum sürecinde “Hayır” kampanyasında sahada aktif rol almıştır.

Ülkemizin aydınlık yarınları için en iyi yatırımın insana yapılan yatırım olduğunun bilinciyle çağdaş, laik ve yurtsever gençlerin yetişmesine yardımcı olmak amacıyla faaliyetleri sürdüren Tarsus Güçbirliği Vakfı’nın kurucusu olan Vahap Seçer, halen vakıfta Mütevelli Heyeti Başkanlığı’nı da sürdürmektedir. Seçer, doğduğu ve yaşadığı şehrin sorunlarına yönelik olarak çözüm önerileri konusunda projeler geliştirmekte, aktif çalışmalarda bulunmaktadır.

Şu an ise Mersin Büyükşehir Belediye Adayıdır.

 • Medeni DurumuEvli, 2 Çocuklu
 • MemleketMersin
 • MezuniyetÜniversite
 • OkuluÇukurova Üniversitesi - Ziraat Mühendisliği
 • MesleğiZiraat Mühendisi
RÖPORTAJ
 • 1- Öncelikle hoș geldiniz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Mesela kendinizi 3 kelime ile anlatmanızı istesek?-İş insanı, aile babası ve emekçi.
 • 2- Seçilir seçilmez yapacağınız ilk icraatınız ne olacak? Sizi en çok heyecanlandıran projenizi anlatabilir misiniz?-Mersin, Anadolu’yu bağrında taşıyan bir kent. Anadolu’daki tüm renkleri, tüm değerleri taşıyor. Dolayısıyla, Türkiye’nin yaşadığı tüm sorunları aslında Mersin’de de görünür ve yaşanır. O nedenle, şunu söylesem doğru olur; ülkemizdeki gibi Mersin de varlık içinde yokluk yaşayan, kendi zenginliğini yeterince yaşayamayan, üretime katamayan kentlerimizin başında geliyor. Doğası ve stratejik yapısı nedeniyle Mersin’e daha çok istihdam yaratacak yatırımcı belediyecilik anlayışına öncelik veriyorum. Yeni yeni yatırım alanları yaratmak için, kalkınmacı ve yatırımcı belediyecilik anlayışımızla Mersin’de Türkiye ortalamasının çok üzerine çıkan işsizlik sorununu çözmek önceliğim olacaktır. Sosyal ve yenilikçi belediyecilik anlayışımız çerçevesinde geliştirdiğimiz projeler de diğer projelerimizi destekleyeceğiz.
 • 3- Bir seçim sloganınız veya mesajınız var mı? -Elbette var; “Büyük hedefler, büyük projeler”; “Mersin için Vahap Seçer” ve “Seni seviyorum Mersin”
 • 4- Sosyal medya ile aranız nasıl? Twitter, Instagram, Facebook kullanır mısınız?-Sosyal medya çağımızın bir gerçeği. Bu anlamda her mecrayı kullanmaya gayret ediyorum.
  Twitter hesabım: @SecerVahap
  Facebook hesabım: vahapsecer
  Instagram hesabım: vahapsecer
  Youtube kanalım: vahapsecer
  Web sayfam: www.vahapsecer.com.tr
 • 5- Belediyeciliğe bakıșınızı 3 kelime ile anlatmanızı istesek?-Yatırım
  -Hizmet
  -Bereket
 • 6- Aday tanıtım toplantısında Mersin’in hakkını arayacağınızı belirtmiștiniz. Mersin’in önemi ve hakkı olan yatırımlar sizce nelerdir?-Mersin’in yıllarca ihmal edildiğini, az önce belirttiğim üzere varlık içinde yokluk çektiğini belirtmiştim. Bu nedenle Mersin’e hizmet için önce hakkını aramak gerekiyor. Nedir bunlar; örneğin Mersin eşsiz bir sahil ve bakir koylara sahip bir kent. 2002 yılından bu yana sözde turizme kazandırılacağı iddia ediliyor, ancak küçük butik otellere ev sahipliği yapabilecek, insanların rahatça denizinden yararlanabileceği bu alanlar kaderine terk edilmiş bekliyor. Keza 10 bin yıllık geçmişe sahip olan kentimizin tarih ve kültür birikimi adeta yok sayılıyor. Mersin’deki kültür kaynaklarımızı koruyarak, kentimizi turizmin parlayan yıldızı yapmak için 4 ilçemizde turizm merkezi kuracağız. Yine Mersin yaş meyve ve sebze üretiminin yanı sıra ülkemizin dış dünyaya açılan penceresi olarak limanı, önemi çok büyük. Böylesine önemli bir kentte, uluslararası ölçekteki havaalanı sürekli akamete uğruyor, bu durumun ortadan kaldırılması için merkezi idareyle gerekse belediyeye düşen sorumluluklar var. Bunu ortadan kaldırmak bizim sorumluluğumuz olmalıdır, olacaktır. Yine sanayi, küçük sanayi ve lojistik alanında dünyanın önde gelen ülkelerinde incelemeler yaptırdık. 3 ilçemizde organize sanayi bölgesi, 2 ilçemizde teknoloji bölgesi ve 6 ilçemizde küçük sanayi sitesi kurarak kentimizin geleceğine yatırım yapacağız. Tarım ve kırsal kalkınma projelerimiz 13 ilçemizin 509 kırsal mahallesinde tarım, orman, hayvancılık potansiyelini değerlendirerek, gelen talepler doğrultusunda oluşturduk. Bu kapsamda kırsal destekleme ve kooperatifçilik örneklerinden de yola çıkarak, en uygun yatırım ve destekleri vereceğiz. Kırsal kalkınma ile çiftçilerimizle birlikte olacağız.
 • 7- Sizin aynı zamanda bir Ziraat Mühendisi olduğunuzu biliyoruz. Özel hayatınızda toprakla ve bahçeyle uğrașmayı sever misiniz?-Toprak bolluktur, berekettir. Siz ona bir verirsiniz o size bin verir. Bu anlamıyla, topraktan kopmam, ziraatten ayrılmam mümkün değil.
 • 8- Henüz 24 yașınızda kendi tarım ve yağ fabrikanızı kurduğunuzu öğrendik. Aynı zamanda Mecliste Tarım, Orman ve Köy İșleri Komisyonu üyeliğiniz var. Sizce yerli üretim ne kadar önemli? Mersin’de yerli üretimi güçlendirmek için adımlar atacak mısınız?-Elbette bu konu benim için çok önemli ve değer verdiğim bir konu. Çünkü günün 20 saati dahi olsa çalışmayı, üretmeyi seven bir insanım. Benim için hep böyleydi; kendimi bildim bileli çalışan, çalışmayı seven bir insan oldum. Henüz çocuk yaşta mesleği öğrenmem için kundura çıraklığı olarak girdiğim çalışma hayatında, henüz 24 yaşında genç bir girişimci olarak yağ fabrikamızı kurdum, bugün o işletmeden yüzlerce insan ekmeğini kazanıyor.
 • 9- Seçim maratonu boyunca yoğun olduğunuzu biliyoruz. Ancak kitap okumaya, film/dizi izlemeye fırsat bulabiliyor musunuz? Bize en sevdiğiniz kitabın, filmin ve dizinin adını söyler misiniz?Evet oldukça yoğun bir tempoda geçmesine rağmen kitap okumaya zaman yaratmaya çalışıyorum. Son olarak “Etkili Düşünme Araçları” adlı bir kitabı okuyorum. Ancak, ne yazık ki sinema ve televizyon izleyemiyorum.
 • 10- Mersin'de oy kullanacak gençler bu seçimde neden size oy vermeli? Gençler için hazırladığınız projeleriniz var mıdır?-Çünkü, slogan olsun diye söylemiyorum ama gençlik demek gelecek demektir. Gençliğine önem vermeyen, değer vermeyen hiçbir sistem, hiçbir yönetim ayakta kalamaz. Çünkü geleceği iyi yetişmiş, iyi eğitim almış ve geliştirmiş insanlar yönetecek. Bu anlamıyla, çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik çok önemli olduğunu düşündüğüm projelerimiz var. Bunlardan benim için ayrı bir yere koyduğum, İleri Teknoloji Kampüsü olacak. Bu kampüste daha çok gençlerin yaratıcılıklarını ortaya koyacakları ve onlara “balık yemeyi değil, balık tutmayı” öğreten atölyeler kuracağız. Yine Gençlik Merkezleri, Çocuk Köyleri ve Çocuk Gelişim Merkezleri’ni hayata geçireceğiz.
 • 11- Mersin'i anlatmanızı istesek, 3 kelime ile nasıl anlatırsınız? -Bolluk, bereket ve huzur.
 • 12- Özellikle toplu tașımanın metro sistemiyle yürütülmesi büyük șehirlerde en büyük kolaylıklardan bir tanesi. Benzer bir proje merkezi hükümetle koordineli olarak yapıldı ancak henüz çalıșmalara bașlanmadı. Sizin döneminizde bu alanda Mersin’de neler değișecek?-Mersin’de metro projesi uzun yıllara uzanan bir konu. Ancak, mevcut belediye başkanının bu konuda çalışmaları var. Biz de belediye başkanı seçildiğimiz günden itibaren kaldığı yerden, ancak daha da geliştirerek metro projesini geliştirmeye ve kentimize kazandırmaya kararlıyız. Elbette sadece metro değil, ulaşımın farklı konularında da çözüm önerilerimiz bulunuyor. Özellikle kent içi trafiğin rahatlatılması ve yeni otoparkların kentimize kazandırarak park sorununu da ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.
 • 13- Önceki dönemlerde de yașanan ve Mersin’i en çok etkileyen problemlerden bir tanesi plansız yapılașma ve özellikle sahil alanları ile tarım arazilerinin verimli kullanılamaması. Bu handikapı ortadan kaldırmak için çalıșmalarınızı anlatır mısınız?Evet Mersin’de ne yazık ki plansız yapılaşma yaşandı ve bunun acı sonuçlar yarattığının farkındayız. Kent planları açısından son derece şanssız bir kent olduk. Kentin anayasası olan planların yetersizliği ve ihtiyaçlarına cevap veremediği de ortada. O nedenle, Mersin’de yaşadığımız çağın ruhuna da uygun, kentsel bir çevreye ve kaliteye sahip bir “anayasamız” olmalıdır. Bu anlamıyla, kentimizdeki bu sorunu ortadan kaldırmak için, içinde yaşayan vatandaşımızın da görüş ve önerilerini de alarak bu vizyonu ortaya koyacağız, kentsel dönüşüm alanlarında bu değişimleri hayata geçireceğiz. İilmizdeki bütün yerleşimleri uygar dünyanın standartlarına uygun bir fiziki kaliteye ulaştıracağız. Yeşil alanları, meydanları yolları, raylı sistemleri, sosyal tesisleri, plajları ile birlikte Mersinizimi hak ettiği güzelliklere kavuşturacağız.
  Ayrıca, verimli tarım arazilerinden yararlanmak için projelerimiz var. Bu anlamıyla ilçelerimizdeki üreticilerimizle el ele vererek kooperatifleşmeye gideceğiz, yöresel ve organik ürünlerin üretiminden pazarlanmasına kadar gerekli somut adımları atacağız.
 • 14- “Çağdaș belediyecilik” mottosuyla yola çıkıyorsunuz ve sosyal politikalar üretmeyi istediğinizi her fırsatta dile getiriyorsunuz. Yoksul çocukların her gün süt içebileceği, toplu tașıma ve su ücretlerinin düșürüleceği bir dönem sunuyorsunuz. Özellikle gerçekleștirmeyi çok istediğiniz sosyal projelerinizi anlatır mısınız? Kadınlara ve yașlılara yönelik sorunlara ürettiğiniz çözümleri bizimle paylașır mısınız?-Kadınları ve çocukları çok önemsiyorum. Kentimizin huzuru ve mutluluğu için iş ve aş gerektiğini; yatırım gerektiğini az önce söylemiştim. İş ve aş varsa, o ailede huzur vardır, mutluluk vardır. Sosyal projelerimizi hazırlarken işte bu nedenle vatandaşlarımızın dertlerini ve beklentilerini tespit ettik. Örneğin sorunuzda belirttiğiniz “çağdaş belediyecilik” çerçevesinde, kadın üretici pazarları, kadın dayanışma merkezleri, mahalle mutfakları gibi projelerimizi hayata geçireceğiz, var olanları daha da güçlendireceğiz. Yne çocuklarımız için çocuk köyleri ve “Çocuklar Süt içmeli” projesiyle tüm evlatlarımıza süt dağıtımı gibi projelerim var.
 • 15- Günümüz dünyasında engelli dostu șehirler planlanıyor. Mersin’de yașayan engelli vatandașlarımızın hayatını kolaylaștırmak için projeleriniz var mı?Elbette var. Sosyal sorumluluğumuzun gereği tüm engelli vatandaşlarımızı ve onların ailelerinin hayatını kolaylaştıracak, onları hayatın içine katabilecek, üretimle kentimizin ve kendi bütçesine desteği sağlayacağı projelerimiz hazır. Engelsiz yaşam merkezleri ve mobil sağlık ve evde bakım hizmetleri gibi projeleri hayata geçireceğiz.
 • 16- Seçim sürecinde yaptığınız ya da yapmayı planladığınız çalıșmalar nelerdir? Çalıșmalarınızı nasıl bir ekiple yürütüyorsunuz?-Büyükşehir Belediye başkanlığına ilişkin çalışmalara başlamam, adaylığımın ilanı ile başladığını söylemek doğru olmaz. Seçim için 2 yılı aşkın bir süredir sahada alanda çalışmalar yapıyor, ilgili kişi, kurum ve kuruluşlarla temas halinde çalışıyor, projelerimizi geliştiriyorum. Çalışmaları beraber sürdürdüğüm çalışma arkadaşlarımla bir takım olarak projelerimizi oluşturduk.
 • 17- Futbolla aranız nasıl? Hangi takımlısınız? Sizce Mersin İdman Yurdu’nu ileriki zamanlarda yeniden üst liglerde görebilecek miyiz?Gençliğinde amatör futbol oynamış, Fenerbahçe taraftarıyım… Sporu ve sporcuyu destekleyen bir başkan olarak da tarihe geçmek istiyorum. Belediye başkanı olarak Mersin İdman Yurdu’nun hak ettiği yere gelmesi için elimizden gelen gayreti ve çabayı göstereceğiz. Ayrıca, hangi branşta olursa olsun tüm kulüplerimize desteğimizi sağlayacağız.
 • 18- Can dostlarımızın adına size bir soru soralım öyleyse: Sokak hayvanlarını mutlu edecek projeler var mı gündeminizde?-Elbette onlar için de projelerimiz var. Hayatı bizlerle paylaşan değerli canlıları korumak önceliğimiz olacak. Hayvanları seven insanları da sever düşüncesiyle yola çıkarak, hayvanlarımızın beslenmelerinden, sağlığına kadar onlarla yakından ilgilenecek alanları oluşturacağız, vatandaşlarımızı da hayvan hakları konusunda bilinçlendirecek çalışmaları geliştireceğiz.
 • 19- ”Bir belediye bașkanının öncelikle ... olması gerekir.” Sizce bu boșluk yerine konulacak en anlamlı özellik ne olmalı?“Dürüst, şeffaf ve her zaman ulaşılabilir”
 • 20- Bir belediye bașkan adayı olarak gününüz oldukça yoğun geçiyordur. Seçim çalıșmaları boyunca yașadığınız veya tanık olduğunuz ilginç bir anıyı bizimle paylaşır mısınız?Vatandaşlarımızın yoğun ilgisi çok güzel. Öncelik iş talepleri, ancak bir köy kahvesinde yaptığımız buluşmada, genç bir kardeşim, askerliğini yapıp geldiğini söyledi ve çok sevdiği kızı benim kendisi için ailesinden istememi talep etti. Çok duygulandım, mutlu da oldum. Ailelerle görüştük ve bu talebini yerine getirdim. İnşallah belediye başkanı olduğumda da nikahını kıymak bana nasip olacak.
 • 21- Size seçim maratonunda bașarılar diliyoruz. Eklemek istediğiniz bir konu var mı?Teşekkür ediyorum, yayın hayatınızda başarılar diliyorum. Mersin’e gönül veren tüm vatandaşlarımızın desteğini bekliyorum.
HABERLER
İLETİŞİM

Görüş ve önerileriniz için bize ulaşın.